Back

    Čo sú to

    archetypy?

    Archetypy ako také nie sú vo svete novinka. Prišiel s nimi ako prvý Carl Gustav Jung, švajčiarsky lekár, psychiater a psychoterapeut a otec analytickej psychológie ešte začiatkom 20. storočia. V jeho teórii predstavujú archetypy univerzálne vzorce a obrazy, ktoré sú súčasťou kolektívneho podvedomia a zohrávajú veľkú úlohu pri ovplyvňovaní ľudského správania. Slovo archetyp má základ v gréčtine. Je zložené zo slova „arche“ – čo znamená začiatok a „typos“, ktorý znamená „stopa“ alebo „pečať“. Dá sa teda chápať ako prvotná charakteristika, aký máte prvý dojem – ľudovo povedané – čo to je za človeka alebo značku.

    Poznáte to, ľudí si viete častokrát rýchlo charakterizovať – tento je bojovník, ďalšiemu najviac záleží na iných  a rád sa o nich stará, ďalší je umelecká duša, tvorivosť a originalita je pre neho všetko.

    Začiatkom 21. storočia Jungovu teóriu zobrala americká konzultantka Carol Pearson a apllikovala ich na oblasť marketingu a obchodu. Na základe Jungovej teórie vytvorila 12 brand archetypov, ktoré majú svoje jedinečné črty, motivácie a hodnoty.

    Práve jej kniha „Hrdina a Rebel: Budovanie výnimočných značiek prostredníctvom sily archetypov“ sa pre mňa stala neuveriteľnou inšpiráciou. Na druhej strane v poslednej dekáde tu máme výrazný trend v marketingovej komunikácii, kde značky vystupujú už nie len ako „produkty či služby“, ale zákazník či klient si k nim buduje vzťah. Pri budovaní dobrého dlhodobého vzťahu potrebujete, aby vám ten vzťah dával presne to, čo potrebujete. A na tomto je založená teória brand archetypov. Ľudia majú svoje túžby a potreby a značky im tieto túžby a potreby napĺňajú. 60 – 95% (podľa typu produktu či služby) nákupných rozhodnutí sa robí na podvedomej a emočnej úrovni.

    Komunikácia a

    brand archetypy

    Všimli ste si vo svojom okolí, aké značky či filmy sú najúspešnejšie? Čím sa odlišujú? Od prvého až po posledný detail z nich kričí jasnosť a konzistentnosť v komunikácii. Zoberme si Harryho Pottera – Archetyp „Kúzelník“ – Na úspech tohto filmu musela J. K. Rowling vytvoriť presvedčivý kúzlenícky svet – od farieb, písma, štýlu oblečenia, jazyka, ktorý vytvorila – je tento svet jasným čarodejníckym svetom bez akejkoľvek pochybnosti. Či Forrest Gump – ktorý reprezentuje archetyp – Innocent alebo Nevinný. Od začiatku do konca vidí svet svojimi „naivnými očami“, ktoré ho privedú tam, kde sa iní nedostanú. Či Superman – archetyp Hrdina – obetujúci sa za iných a prekonávajúci prekážky. Na archetype „Hrdina“ vyrástol celý Marvel. Pri seriály priatelia je každá z postáv iný archetyp: Joey je archetyp Milovník, zatiaľ čo Chandler je Zabávač, Monika je Opatrovateľka, Phoebe je Tvorca, Rachel Dievča odvedľa či jedna z nás a Ross je Mudrc.  

    Ale aby sme nehovorili iba o filmoch a seriáloch, povedzme si o značkách JEEP – archetyp „Objaviteľ“ – všade, kde je dobrodružstvo a objavovanie nepoznaného je táto značka. Či Apple – archetyp Tvorcu, ktorého inovácie a originalita sú v jeho DNA. Všetky tieto úspešné príbehy sú pre nás jasné, predvídateľné, vieme, čo od nich môžeme čakať. Zameriavajú sa na to, v čom sú dobrí a nevytvárajú priestor na pochybnosti čo od nich môžete čakať. Koniec koncov – o tom je značka – je vieme presne čo od nej môžeme čakať. Pointa je čo najviac sa identifikovať s jedným z brand archetypov a následne tak komunikovať. Vytvoríte pre ľudí skratku vo vnímaní vašej značky.

    Ako zistím, aký je moja značka

    brand archetyp?

    V prvom rade si spravte môj online KVÍZ , v ktorom sa zábavne pýtam na to, na čom danej značke či osobe záleží najviac, aké sú jej silné a slabé stránky, ako vidí svet. Podľa toho si  zadefinuje primárny, sekundárny a influencer brand archetyp danej značky. Je dôležité vedieť aký archetyp prevažuje, lebo v podstate všetci máme všetkých 12 archetypov v sebe. Niekedy sa stáva, že podľa životných okolností niektorý z brand archetypov prevláda práve teraz, ale ten človek nie je tým typický. To potom filtrujeme podľa ďalších charakteristík a cvičení, kde sa pýtame sami seba, aké máme motivácie, víziu, hodnoty a podľa toho sa buď dané archetypy potvrdia alebo dokorigujú.

    2. strana mince je v akom biznise klient podniká. Pointa je ísť v tom najprirodzenejšom prúde, aby sme komunikovali autenticky a presvedčivo a aby bolo vidieť, že to čo hovoríme aj myslíme vážne. V tom momente je naša komunikácia presvedčivá, adresná a ľudia, ktorých sme si definovali budú na našu ponuku reagovať. Komunikácia bude tak efektívnejšia a bude presne dávať to, čo títo ľudia očakávajú. Práca bude radosť, lebo si s klientami súzniete. Vyhneme sa nedorozumeniam a zrazu zistíte, že je to také jasné.

    Ale aby sme nehovorili iba o filmoch a seriáloch, povedzme si o značkách JEEP – archetyp „Objaviteľ“ – všade, kde je dobrodružstvo a objavovanie nepoznaného je táto značka. Či Apple – archetyp Tvorcu, ktorého inovácie a originalita sú v jeho DNA. Všetky tieto úspešné príbehy sú pre nás jasné, predvídateľné, vieme, čo od nich môžeme čakať. Zameriavajú sa na to, v čom sú dobrí a nevytvárajú priestor na pochybnosti čo od nich môžete čakať. Koniec koncov – o tom je značka – je vieme presne čo od nej môžeme čakať. Pointa je čo najviac sa identifikovať s jedným z brand archetypov a následne tak komunikovať. Vytvoríte pre ľudí skratku vo vnímaní vašej značky.

    Brand

    archetypy

    01

    Nevinný

    Vyžaruje optimizmus, čistotu a dobrotu. Nevinný je o jednoduchosti a úprimnosti, Značky stelesňujúce tento archetyp často podporujú radosť, bezpečnosť a jednoduchosť. Príkladom je Coca – Cola, ktorá sa spája s radosťou, šťastím a spolupatričnosťou alebo značka Dove, ktorá je úprimná a čistá.

    02

    Objaviteľ

    Tento archetyp túži po slobode a užíva si objavovanie nových vecí. Značky ako Jeep alebo Discovery Channel stelesňujú objaviteľa a podporujú vášeň pre vonkajšie dobrodružstvá a ducha objavovania.

    03

    Mudrc alebo Expert

    Mudrci sú hľadači múdrosti poháňaný vedomosťami a pravdou. Napríklad spravodajské značky ako CNN alebo aj náš GLOBSEC sú perfektným príkladom značiek, ktoré sú archetypálne Mudrc.

    04

    Hrdina alebo Bojovník

    Archetyp Hrdina je odhodlaný, odvážny a inšpiruje ľudí okolo seba. Nike svojou komunikáciou a aj sloganom „Just do it“ stelesňuje tohto hrdinského ducha a inšpiruje aj svojich zákazníkov, aby prekonávali všetky prekážky.

    05

    Rebel

    Rebel challengeuje status quo a porušuje pravidlá. Ako príklad môžeme uviesť značku. Harley-Davidson, ktorá zachytáva tohto rebelského ducha a apeluje na zákaznícku túžbu po slobode.

    06

    Kúzelník

    Značky stelesňujúce Kúzelníka plnia sny. Inšpirujú k transformácii a robia nemožné možným. Príkladom takejto značky je značka kozmetiky MAC alebo RITUALS.

    07

    Priateľ alebo Jeden z nás

    Tento archetyp je o prepojení sa s ostatnými, byť súčasťou komunity a túžbe zapadnúť. Skvelým príkladom je Ikea alebo Volkswagen.

    08

    Milenec

    Tento archetyp je poháňaný vášňou, potešením a vzťahmi. Značky ako Victoria’s Secret alebo Ferero Rocher , či Alfa Romeo , ktoré sa focusujú na intimitu, túžbu a pôvab sa zhodujú s archetypom Milenec.

    09

    Zabávač

    Zabávači žijú v prítomnom okamihu, užívajú si život plným dúškom. Poznáte komunikáciu Skittles, M&Ms či Old Spice – to je Zabávač.

    10

    Opatrovateľ

    Opatrovatelia sa starajú, ochraňujú a súcitia. Pampers (anglicky pamper = rozmaznávať), OSN, Unicef či Snugg sú značkami, ktoré napĺňajú do bodky archetyp Opatrovateľ.

    11

    Leader

    Leader je sofistikovaný, autoritatívny a potrebuje kontrolu. Značky ako Rolex, Mercedes – Benz, zo slovenských napríklad J&T banka, ktoré vyžarujú luxus, prestíž a nadradenosť predstavujú tento archetyp.

    12

    Tvorca

    Tento archetyp je kreatívny, nápaditý, inovatívny, originálny a snaží sa vytvoriť hodnotné a trvalé veci. Tvoriť je jeho primárna túžba. Príkladom môžu byť značky umelcov, módnych návrhárov, ale aj značky ako napríklad Lego.

    Spoznám svoj brand archetyp

    a čo potom?

    1. V prvom rade teda spoznáme SEBA a SVOJU ZNAČKU. Ak si zadefinujete svoj archetyp a stotožníte sa s ním, začína fáza uvedomenia si a upratania svojej komunikácie. Je potrebné pozrieť sa nielen na váš primárny, ale aj sekundárny a influencer archetyp, zároveň si ich potvrdiť inými charakteristikami (sú moje životné hodnoty v súlade s hodnotami tohto brand archetypu?), o ktorých sme už hovorili.
    2. Následne sa musíme pozrieť na svojho KLIENTA – resp. BUYER PERSONU, či klient vlastne chce a túži po tom, čo mu naša archetypy vašej značky ponúkajú.
    3. Akonáhle nájdeme súlad medzi našim brand archetypom a brand archetypom, ku ktorému je náš klient priťahovaný, začína fáza budovania BRAND IDENTITY – dôraz na JASNOSŤ. Logo, tvary, naše typické farby, výber fontov, brand voice, ktoré archetypálnu komunikáciu podporujú a celkový imidž. Cieľom je zosúladiť všetko tak, aby to išlo jedným smerom, aby bola komunikácia zladená. Lebo komunikácia nie je iba o tom, čo napíšete, ale aj ako to napíšete, aké slová použijete, akým fontom to napíšete, aké farby zvolíte a ako to v závere ako celok pôsobí.
    4. Ďalšou fázou je vytvoriť si KONZISTENTNOSŤ – Je dôležité komunikovať v jednej línii. Lebo záleží na tom, či komunikiujeme chaoticky a používame zakaždým nejaký iný typ komunikácie a nikto sa v tom nevyzná, alebo ideme v jednej línii a človek na druhej strane nepotrebuje veľa, aby zistil čo má od značky v realite naozaj čakať, aké potreby mu značka bude napĺňať. Táto fáza výrazne zredukuje frekvenciu potrebných zásahov komunikácie na klienta resp. frekvenciu oslovenia, na to, aby pochopil kto sme.
    5. Poslednou fázou je KONTROLA – neočakávajte zázraky hneď, chvíľu to trvá, kým vaši klienti zachytia, čo vysielate. Dôležité je byť KONTINUÁLNI v komunikácii a pripravení na FEEDBACK zo strany BUYER PERSONY, na základe ktorého môžete urobiť v komunikácii úpravy, ktoré pomôžu. Keď sme si istí, kto sme, kam chceme smerovať a čo naši klienti od nás očakávajú je to potom už len o neustálom vylepšovaní komunikácie.

    Začnime

    spolupracovať